atak na ukrainę omawiany w historii realnej

Nowa nowy ebook Bartosiaka i Zychowicza. Będę uzupełniać tu o nim informacje.
Źródło: https://pandunia.pl/atak-na-ukraine-recenzja-ebooka-jacek-bartosiak-piotr-zychowicz/

zarówno polskie społeczeństwo, jak i elity decyzyjne dostrzegają dziejową szansę na stworzenie nowej europejskiej siły – Międzymorza. Nie jest to jednak samoczynnie spełniający się sen. Ukraina jest jeszcze daleka od wygrania wojny z Rosją, a wiele zachodnich państw, w tym również USA, nie jest przekonanych co do potrzeby i zasadności tego projektu. Nasz kraj czeka dużo pracy, możliwe, że najważniejszej, jaką przyszło nam do tej pory wykonać.

Obserwując rozwój New Space w Stanach Zjednoczonych, można zobaczyć trwającą długie lata batalię wizjonerów z utrwalonym porządkiem i układami starego przemysłu kosmicznego. Widać jednak, że wygranie tej partii pozwala rozwinąć się przyszłościowej gałęzi gospodarki. Ta sama walka zaczyna się również w Polsce. „Polska i New Space. Cześć 1”

Na kanwie ostatniego tekstu Alberta Świdzińskiego rozmawiamy w zespole S&F na temat kultury strategicznej naszego kraju, zapóźnień i potrzeby zmian, skupiając się na wielce przydatnej, lecz nie stosowanej w naszym państwie metodzie net assessment. „Jacek Bartosiak i Albert Świdziński w rozmowie o kulturze strategicznej Rzeczypospolitej, metodzie net assessment i o sztuce wojennej (Wideo)”

Zachęcamy również do wysłuchania rozmowy z amerykańskim ekspertem Samuelem Bendettem dotyczącej jednego z głośniejszych tematów trwającej wojny, a mianowicie obrosłej mitami kwestii starć dron vs czołg. „Albert Świdziński and Ridvan Bari Urcosta talk to Samuel Bendett on the role of drones vs tanks in the Russo-Ukrainian War (Video)”

W Strategy&Future trwa debata na temat istoty, roli i zadań marynarki wojennej. W minionym tygodniu dyskutowaliśmy z komandorem porucznikiem Tomaszem Witkiewiczem, praktykiem i znawcą tematyki. „Jacek Bartosiak rozmawia z komandorem porucznikiem Tomaszem Witkiewiczem o Marynarce Wojennej RP (Wideo)”

Wielcy przemytnicy są aktualnie znani głównie dzięki kinowym produkcjom. Jednakże wykonywane przez nich zadania służyły i często wciąż służą największym państwom świata i nic nie wskazuje na to, aby w tej materii doszło do jakichś zmian. „Pan i handlarz śmierci – działalność Wiktora Buta”

Na zakończenie tygodnia tradycyjnie przedstawiamy Państwu zestawienie najważniejszych wydarzeń, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę. To one wskazują stan światowej polityki i pozwalają zrozumieć obserwowane procesy. „Weekly Brief

choć trwająca wojna i związane z nią kwestie zawładnęły przekazem informacyjnym w naszym regionie, nie możemy zapomnieć o tym, że rozpoczęcie przez Rosję inwazji nie zmieniło ani tym bardziej nie zniwelowało istniejących w ostatnich latach napięć i wielkiej rywalizacji mocarstw. Z tego powodu analizując aktualne wydarzenia oraz podejmując decyzje mogące mieć długofalowe konsekwencje, musimy pamiętać o priorytetach i obciążeniach największych graczy regionalnej i globalnej areny międzynarodowej.

Broń nuklearna jest obecna w trwającym konflikcie na poziomie deklaratywnym oraz sygnalizacji strategicznej. O tym, w jaki sposób może zostać wykorzystana i jakie jest ryzyko takich działań, piszemy w tekście z serii S&F Hero. „Sygnalizacja nuklearna w wojnie rosyjsko-ukraińskiej”

W mijającym tygodniu kontynuowaliśmy publikację nagrań, na których omawialiśmy sytuację wojskową na Ukrainie. Wraz z Nicholasem Myersem dyskutowaliśmy o wyzwaniach, z jakimi mierzą się obie walczące strony. „Jacek Bartosiak and Nicholas Myers discuss the recent events in war in Ukraine, as of late evening of 1 March 2022 (Video)”

Wraz z zespołem S&F nagraliśmy kolejny materiał, w którym dyskutujemy o sytuacji na ukraińskim froncie, a także o politycznych działaniach Zachodu oraz o kondycji państwa rosyjskiego. „Jacek Bartosiak i zespół S&F o sytuacji na Ukrainie, stan na poranek 2 marca 2022 r. (Wideo)”

O komentarz na temat trwającej wojny poprosiliśmy jednego z ludzi, którzy jak mało kto znają ukraińskie siły zbrojne. W połączeniu z niezwykłą, insiderską wiedzą o działaniach Waszyngtonu daje to wypowiedź, której trzeba wysłuchać, aby zrozumieć trwającą na wschodzie wojnę. „Jacek Bartosiak and Phillip Karber talk about war in Ukraine as of 4 March 2022 (Video)”

Działania w cyberprzestrzeni są ważnym elementem trwającego konfliktu. O jednych od razu robi się głośno, jednak wiele pozostaje utrzymanych w tajemnicy. O walce w domenie cyber pisze znawca tej materii Błażej Kantak. „Wojna Kremla w cyberprzestrzeni”

W ostatnich dniach w mediach wielokrotnie dało się słyszeć, że determinacja i opór ukraińskiego społeczeństwa zaskoczyły rosyjskich planistów i są głównym powodem, dla którego cel polityczny tej wojny nie zostanie osiągnięty. O nastrojach wśród Ukraińców pisze nasz analityk Ridvan Bari Urcosta. „Ukraine Fighting Against a Terrorist State – Russia. Could the War in Ukraine be the beginning of the Demise of an Empire?”

W ramach cotygodniowych recenzji książek polecamy Państwa uwadze pozycję przedstawiającą pojazdy kosmiczne, nad którymi trwają aktualnie prace w różnych częściach świata. W S&F wierzymy, że trzeba czasem oderwać się myślami od tematów wojennych, dlatego kierujemy do Państwa niniejszą propozycję. „Tim McElyea, »A Vision of Future Space Transportation. A Visual Guide to the Spacecraft of Tomorrow«”

Choć, co zrozumiałe, wojna rosyjsko-ukraińska stała się głównym tematem medialnym, to na świecie w mijającym tygodniu zdarzyło się o wiele więcej. O wydarzeniach z Europy, ale również Azji i Pacyfiku przeczytają Państwo w najnowszym „Weekly Brief”.

choć wojna pomiędzy Ukrainą i Rosją wciąż trwa, oprócz skupienia się na wydarzeniach dziejących się tu i teraz musimy w Polsce rozpocząć poważną dyskusję na temat tego, jaką przyjąć politykę względem Ukrainy już po tym, gdy ustaną działania zbrojne. Zrozumiałe jest, że głównym priorytetem jest aktualnie to, aby wygrać toczącą się wojną, nie możemy jednak zapomnieć, że równie ważne jest wygranie pokoju, który po niej nastąpi.

W ramach serii S&F Hero zapraszamy do lektury kolejnej części z cyklu tekstów, w których omawiamy, jak rozwój technologii rakietowych i kosmicznych dał podwaliny pod obserwowany od kilku lat boom na rynku prywatnych firm sektora New Space. „Droga do Starshipa. Część 4: Dalsze badania nad statkami powietrzno-kosmicznymi wielokrotnego użytku”

Nie ma co do tego wątpliwości, że trwająca na Ukrainie wojna jest w oczywisty sposób tragicznym, ale jednak istotnym sprawdzianem tez zawartych w raporcie Armii Nowego Wzoru. Choć konflikt ten jeszcze się nie zakończył, to jako zespół podjęliśmy się wstępnej analizy toczonych działań zbrojnych. „Jacek Bartosiak, Nicholas Myers and Albert Świdziński in a discussion on whether the war in Ukraine has validated the Poland’s New Model Army Concept (Video)”

Turcja jest jednym z kluczowych graczy zewnętrznych mogących wpłynąć na bieg wydarzeń na Ukrainie. Z tego też powodu o wnioski płynące z obserwacji pola walki oraz o nastroje panujące w samej Turcji zapytaliśmy niezależnego eksperta zajmującego się bezpieczeństwem Ardę Mevlütoğlu. „Jacek Bartosiak talks to Arda Mevlütoğlu on the war in Ukraine (Video)”

Wraz z Bartłomiejem Radziejewskim, prezesem Nowej Konfederacji, nagraliśmy kolejny odcinek „Starcia Mocarstw”, gdzie komentujemy wojnę na Ukrainie oraz omawiamy kroki podjęte przez różne europejskie stolice oraz samą Warszawę. „Jacek Bartosiak i Bartłomiej Radziejewski w „Starciu Mocarstw” rozmawiają o wojnie na Ukrainie (Wideo)”

Choć wojna jeszcze trwa, to w Strategy&Future prowadzimy prace na temat możliwych scenariuszy i potrzebnych działań, jakie będzie należało prowadzić po zakończeniu tego konfliktu zbrojnego. Wstępnymi przemyśleniami dzielimy się w nagraniu, które zarezerwowane jest tylko dla subskrybentów i nie trafi na platformę YouTube. „Jacek Bartosiak o tym, co by się mogło wydarzyć, gdyby Ukraina wygrała wojnę… (Wideo)”

W ramach cotygodniowej recenzji w tym tygodniu chcemy zwrócić Państwa uwagę na książkę prof. Andrzeja Nowaka, której autor, omawiając życiorysy ważnych dla polskiej historii postaci, pozwala zrozumieć głębiej skomplikowaną historię naszego kraju. „Jacek Bartosiak recenzuje książkę »Żywoty równoległe« Andrzeja Nowaka i Doroty Truszczak (Wideo)”

W natłoku informacji, które każdego dnia z ogromnym natężeniem docierają do nas ze względu na trwającą wojnę, warto odnaleźć te faktycznie istotne. Co tydzień w ramach podsumowania tygodnia staramy się przedstawić Państwu opis tych wydarzeń, które naszym zdaniem zasłużyły na szczególną uwagę. „Weekly Brief”

niemiecka dominacja polityczna i ekonomiczna nad Europą była jedną z głównych zasad funkcjonowania Unii Europejskiej. Berlin miał na tyle silną pozycję na kontynencie, że mógł pozwalać sobie na nakładanie finansowego kagańca na kraje południa oraz akcje dyscyplinujące wymierzone w stronę Węgier i Polski.

Takie możliwości zapewniała Niemcom ich pozycja niekwestionowanego gospodarczego lidera. Będąc motorem napędowym kontynentu, korzystały z politycznej dywidendy. Dodatkowo, aby ich senioralna pozycja była łatwiejsza do zaakceptowania dla innych państw Wspólnoty, deklarowały się jako promotor wartości takich jak liberalna demokracja czy rządy prawa.

Reakcja na rosyjską agresję na Ukrainę zburzyła pozycję Niemiec. Kraje Europy Środkowej, dla której rosyjski militaryzm jest kwestią życia i śmierci, zostały przez niemieckie władze opuszczone. Zmuszone do samodzielności zaczęły skrzętnie wykorzystywać zaistniałą sytuację, budując własną pozycję w kontrze do działań Berlina.

To właśnie w takiej sytuacji kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas swojego wystąpienia na Uniwersytecie Karola w Pradze postanowił zaprezentować program będący de facto próbą niemieckiej ucieczki do przodu w celu odzyskania pozycji we Wspólnocie. Przemówienie niemieckiego przywódcy zasługuje na szczególną uwagę, gdyż pokazuje, jak na obecną sytuację patrzą niemieckie elity decyzyjne i jaki mają plan odpowiedzi na zdiagnozowany przez siebie problem.

Piszemy o tym wszystkim w artykule Alberta Świdzińskiego, którego to artykułu pierwszą część przekazujemy Państwu do lektury. Druga część tekstu jest już dostępna na naszej stronie, a wraz z nią wiele innych materiałów, artykułów, recenzji książek i rozmów, które są dostępne dla naszych subskrybentów. Zachęcamy wszystkich, aby dołączyli do tego wyjątkowego grona. „Scholz w Pradze, Macron w Paryżu – czyli dwa Jowisze Europy. Część 1″