koniec końca historii

Źródło: https://pandunia.pl/koniec-konca-historii-recenzja-ksiazki-jacek-bartosiak/

wydaje się, że dostawy sprzętu ogłaszane w ostatnim czasie przez Stany Zjednoczone wskazują na to, że Waszyngton zdecydował się na faktyczne pokonanie Rosji na Ukrainie. W tym samym momencie kraje Europy coraz głośniej wyrażają swoje obawy na temat bezpieczeństwa energetycznego w obliczu zbliżającej się zimy. Czy USA będą w stanie osiągnąć swój cel bez pomocy i zaangażowania ze strony głównych europejskich państw? To ważne pytanie pozostaje na razie bez odpowiedzi.

Wojsko (w tym wojska specjalne) jest narzędziem służącym do osiągnięcia konkretnego celu, zapewnienia bezpieczeństwa naszego kraju. Z tego powodu muszą szkolić się i przygotowywać na różnego rodzaju scenariusze. W ramach serii S&F Hero w tym tygodniu przeczytają Państwo o wartych uwagi rozwiązaniach decydentów nad Wisłą. „Ćwiczenia JSOC (Joint Special Operations Command) w środowisku zurbanizowanym”

Wygranie wojny to dopiero pierwszy krok w stronę pełnego zwycięstwa. Drugim, równie ważnym jest nieprzegranie pokoju. W związku z trwającą wojną na Ukrainie w Strategy&Future rozmawiamy o tym, jak Polska radziła sobie z tym wyzwaniem przez wieki i jakie wnioski można z tego wyciągnąć dla naszej strategii wojskowej. „Jacek Bartosiak i Antoni Opaliński rozmawiają, jak wygrać wojnę i nie przegrać pokoju (Wideo)”

Rosyjska inwazja, będąc wydarzeniem regionalnym, ciągnie za sobą konsekwencje odczuwalne na całym świecie. Jak sama wojna, amerykańskie zaangażowanie w konflikt i polityka sankcji są odbierane w Australii, mówił nam Hugh White, z którym rozmawialiśmy w ostatnich dniach. „Jacek Bartosiak talks to Hugh White about global implications of war and how it is viewed in Australia (Video)”

Siły powietrzne są ważnym elementem sił zbrojnych. To od zaplanowania ich sposobu działania zależy jednak, czy będą zdolne do skutecznego wspierania wojsk lądowych w razie wojny. Dlatego rozmawiamy z izraelskimi ekspertami na temat lekcji płynących z funkcjonowania tych należących do najlepszych sił powietrznych na świecie. „Jacek Bartosiak talks to Israeli experts on air and space power and perfect model for Poland’s air power (Video)”

W ramach publikowanych na naszej stronie recenzji polecamy Państwu wydaną tuż przed II wojną światową, a następnie nieco zapomnianą książkę Stanisława Rembeka o wojnie polsko-bolszewickiej. „Na wschodzie bez zmian. O »W polu« Stanisława Rembeka, powieści o wojnie polsko-bolszewickiej (recenzja książki)”

Zajmujące coraz bardziej europejskie kraje kwestie gazowe, amerykańska polityka względem Chin i Tajwanu połączona z próbą walki o dominację w gospodarce i innowacjach oraz szereg innych kwestii – o tym wszystkim piszemy w najnowszym wydaniu naszego podsumowania tygodnia. „Weekly Brief”

napięcia rosnące pomiędzy największymi państwami świata skłaniają wielu ekspertów do wygłaszania coraz bardziej alarmujących tez. Brak kanałów komunikacji, złudne poczucie siły oraz formułowanie żądań nie do przyjęcia dla drugiej strony może spowodować, że dojdzie do popełnienia błędów w kalkulacji. Na funkcjonowanie w realiach ciągłego napięcia da się jednak przygotować. Warto, aby podjęli się tego w szczególności decydenci nad Wisłą.

Wojna na Ukrainie spowodowała, że ranga Polski jako partnera Kijowa wzrosła niepomiernie. W Strategy&Future jesteśmy zdania, że należy tę sytuację wykorzystać, budując gospodarczą i ekonomiczną pozycję na tamtejszym rynku. O naszych postulatach, roli przedsiębiorców oraz wyzwaniach, jakie stoją przed administracją publiczną, piszemy w tekście „Polska na Ukrainie – projekt Strategy&Future”.

W siłach specjalnych Stanów Zjednoczonych powszechne staje się użycie sztucznej inteligencji do wspomagania działań jednostek. Polskie jednostki specjalne należą do najważniejszych tego typu formacji w NATO, jednak abyśmy utrzymali swoją pozycję niezbędne jest wykorzystywanie nowych technologii również nad Wisłą. „Zastosowanie aspektów sztucznej inteligencji w kontekście budowy zdolności sił specjalnych”

Zapraszamy do rozmowy z amerykańskim ekspertem, prezydentem Eurasia Group Ianem Bremmerem, który zajmuje się kwestiami ryzyka i z którym dyskutujemy na temat rosnących napięć w Eurazji. „Jacek Bartosiak talks to Ian Bremmer, President of Eurasia Group, on the war in Ukraine and tensions across the entire Eurasia (Video)”

Funkcjonowanie w ramach istniejącego w NATO programu nuclear sharing, do którego dołączenie postulowaliśmy na łamach Strategy&Future, nie byłoby pierwszym razem w historii, kiedy nasze samoloty posiadały zdolność zrzucania ładunków atomowych. O nuclear sharing czasów Układu Warszawskiego piszemy w artykule „Broń atomowa w lotnictwie polskim. Część 1: Bombowiec poddźwiękowy Iljuszyn Ił-28”.

W ramach cotygodniowych recenzji przybliżamy Państwu najnowszą książkę autorstwa Parag Khanny. Słynny ekspert zajmujący się globalizacją i zagadnieniem connectivity tym razem pochyla się nad problematyką mobilności, migracji i demografii. „Parag Khanna, »Move. The forces uprooting us« (recenzja książki)”

Miniony tydzień upłynął pod znakiem wizyty amerykańskiej spiker Nancy Pelosi na Tajwanie. Nie jest to jednak jedyne wydarzenie, o jakim piszemy w podsumowaniu tygodnia. Oprócz wieści z Tajwanu znalazły się tam również informacje o Kosowie, Afganistanie, Turcji i wielu innych miejscach, gdzie w ostatnich dniach działy się warte odnotowania sprawy. „Weekly Brief”