raport ANW

https://pandunia.pl/armia-nowego-wzoru-recenzja-raportu-strategy-and-future/

Do aktualizacji lista

z powodu decyzji Kremla wojna na Ukrainie weszła w zupełnie nową fazę. Rosyjska mobilizacja wpłynie nie tylko na kształt samych walk na linii frontu, ale co równie ważne uruchomi procesy wewnątrz Rosji, których nikt, łącznie z władzami, nie jest w stanie w pełni kontrolować. Oznacza to, że bieg wydarzeń zdecydowanie przyspiesza, a polscy decydenci nie mogą sobie pozwolić nawet na chwilę nieuwagi.

Kontruderzenie, jakiego Ukraina dokonała w ostatnim czasie w obwodzie charkowskim, zasługuje na uwagę jako przykład dobrze wykonanego manewru, podczas którego dowódcy wykorzystali posiadaną przewagę w świadomości sytuacyjnej na polu walki. Dokładnie opisujemy i tłumaczymy przebieg ukraińskiego uderzenia w najnowszym tekście z serii S&F Hero autorstwa Marka Budzisza. „Izium. Część 1”

W Strategy&Future rozmawiamy z Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generałem Rajmundem Andrzejczakiem. W pierwszej z trzech części wywiadu poruszamy kwestie położenia strategicznego naszego państwa, jego historii i rysujących się na horyzoncie wyzwań. „Polska myśl strategiczna. Rozmowa Jacka Bartosiaka z Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmundem Andrzejczakiem. Część 1 (Wideo)”

Członkowie zespołu S&F byli obecni na tegorocznych targach MSPO. W opublikowanym na naszej stronie artykule zdajemy Państwu relację z wizyty oraz dzielimy się przemyśleniami na temat wystawionego sprzętu wojskowego i kierunków rozwoju technologii wojskowych. „XXX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego 6–9 września 2022”

W minionym tygodniu rozpoczęliśmy nowy cykl rozmów prowadzony przez Antoniego Opalińskiego. Nie będzie to cykl dotyczący spraw bieżących, sprzętu wojskowego ani codziennej polityki. W tym nowym formacie powrócimy do tematów, od których zaczęło się istnienie Strategy&Future, a więc strategii, myślenia z uwzględnieniem naszej długiej historii i planowania przyszłości. „Konspiracja wyobraźni – rozmowy o Polsce Antoniego Opalińskiego w S&F. Rozmowa z Jackiem Bartosiakiem (Wideo)”

Ogłoszona przez Rosję mobilizacja jest postrzegana jako jeden z najwyższych wyrazów eskalacji. O niej oraz o coraz ostrzejszej polityce USA względem Chin rozmawiamy z Nicholasem Myersem. „Jacek Bartosiak talks to Nicholas Myers on the Russian military mobilisation (Video)”

Co tydzień polecamy Państwu lekturę książek, które uważamy w zespole za wartościowe i warte uwagi. Tym razem piszemy o książce, której autorka opisuje niebezpieczeństwa związane z eksploracją kosmosu i wpływem polityki na rozwój badań. „Linda Dawson »The politics and perils of space exploration« (recenzja książki)”

Subskrybentów S&F nie zaskoczy fakt, że głównym tematem podsumowania wydarzeń tygodnia stała się ogłoszona przez Rosję mobilizacja. Oprócz tego w najnowszym wydaniu „Weekly Brief” znajdą Państwo informacje o Niemczech, Kazachstanie i wielu innych. „Weekly Brief”

rozpoczęte przez ukraińską armię kontruderzenia otworzyły nowy rozdział w trwającej od lutego wojnie. Odzyskanie przez Kijów tak pokaźnych obszarów przy jednoczesnym zaskoczeniu przeciwnika i upokorzeniu jego wojsk przełożyło się na poważne konsekwencje polityczne.

Dokładnie takiego sukcesu potrzebowała w tym momencie ukraińska administracja, która mając świadomość nadchodzącej zimy, a co za tym idzie pogarszania się nastrojów społecznych w Europie, zyskała argument w dyskusji o dostawach sprzętu i przeznaczaniu kolejnych funduszy na rzecz walczącego narodu.

Ze względu na wysokość stawki ukraińskie kontruderzenie zostało bardzo dobrze zaplanowane. Chociaż samo fizyczne odbijanie utraconych terenów rozpoczęło się dopiero we wrześniu, to już od lipca decydenci polityczni i wojskowi przygotowywali grunt pod te działania.

W Strategy&Future uznaliśmy, że kontruderzeniu pod Iziumem należy poświęcić szczególną uwagę. Dokładna analiza przygotowań, przyjętej taktyki oraz zestawu narzędzi, jakimi posługiwały się sił zbrojne Ukrainy, pozwala wyciągnąć wnioski co do sposobu walczenia z potencjalnym rosyjskim agresorem.

Walki pozwoliły również zweryfikować w praktyce wszystkie teoretyczne założenia dotyczące współczesnego pola walki, jakie formułowaliśmy w Strategy&Future oraz jakie są formułowane przez wielu ekspertów na Zachodzie.

Zachęcamy do lektury trzech tekstów składających się na analizę ukraińskiego kontruderzenia. Jak zwykle w artykułach Marka Budzisza oprócz dokładnego opisu zdarzeń znajdą Państwo bogatą bibliografię pozwalającą dodatkowo poszerzyć swoją wiedzę. Pierwszy artykuł przekazujemy Państwu za darmo, zachęcając jednocześnie do subskrybowania naszej strony internetowej. „Izium. Część 1”

swoimi decyzjami Kreml postawił się w sytuacji, w której jedyną możliwą do przyjęcia dla niego opcją jest odniesienie zwycięstwa. Żywotne interesy Polski, Ukrainy i całej Europy Wschodniej stoją jednak w otwartej sprzeczności z takim stanem rzeczy. Oznacza to, że czas napięć i trudnych politycznych decyzji właśnie przed nami.

W mijającym tygodniu opublikowaliśmy drugą część artykułu, w którym Marek Budzisz prowadzi rozważania na temat przyczyn ukraińskiego sukcesu pod Iziumem. W Strategy&Future jesteśmy zdania, że uważna obserwacja działań sił zbrojnych Ukrainy może być cenną nauką dla Wojska Polskiego. „Izium. Część 2”

Bardzo zachęcamy do wysłuchania drugiej części rozmowy z Szefem Sztabu Generalnego gen. Rajmundem Andrzejczakiem, w której usłyszą Państwo opinie pana generała na temat zmieniającego się ładu światowego, transformacji NATO i roli Polski w tej wyłaniającej się powoli nowej rzeczywistości. „Polska myśl strategiczna. Rozmowa Jacka Bartosiaka z Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmundem Andrzejczakiem. Część 2 (Wideo)”

Pod koniec tygodnia ukazała się ostatnia, trzecia, część rozmowy z generałem Rajmundem Andrzejczakiem. Wychodząc z poziomu strategicznego, szef sztabu przedstawia w niej swoje obserwacje na temat ewolucji pola walki oraz wskazuje na rosnącą potrzebę posiadania przewagi informacyjnej. „Polska myśl strategiczna. Rozmowa Jacka Bartosiaka z Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmundem Andrzejczakiem. Część 3 (Wideo)”

Przed zbliżającym się w Chinach plenum KPCh w mediach zachodnich coraz częściej przewija się temat możliwego luzowania obostrzeń pandemicznych przez Państwo Środka. W opublikowanym w środę artykule Karol Tyrała argumentuje, dlaczego wizja zniesienia ograniczeń covidowych jest co najmniej optymistyczna. „COVID i Chiny”

W ostatnich dniach głośne stały się doniesienia o domniemanym przewrocie pałacowym i odsunięciu od władzy przewodniczącego KPCh Xi Jinpinga. W S&F przeczytają Państwo o źródłach tych plotek, a także ich wiarygodności. „Xi i zamach”

W czwartek na Politechnice Warszawskiej odbył się wykład, w trakcie którego przedstawialiśmy, dlaczego w kraju, który chce się rozwijać oraz posiadać odpowiednią pozycję, tak ważne jest myślenie strategiczne. Przekazujemy Państwu treść prezentacji oraz nagranie z wystąpienia. „Wykład dra Jacka Bartosiaka, Politechnika Warszawska, 09/2022. »O potrzebie Planowania Strategicznego«”

W ramach tradycyjnych recenzji polecamy lekturę słynnego bestsellera będącego opowieścią o izraelskiej innowacyjności, która wpływa zarówno na rozwój gospodarczy i dobrobyt w kraju, jak i na kształt izraelskich sił zbrojnych. „»Naród start-upów« (recenzja książki)”

Wiele działo się na świecie w ostatnich dniach. Coraz poważniejszej sytuacji na froncie towarzyszą niestety niepokojące sygnały spływające ze świata gospodarki. Opisujemy dla Państwa te wydarzenia w najnowszym wydaniu „Weekly Brief”.