Jakie wnioski należy wyciągnąć z II wojny światowej?
PZ: Bilans II wojny światowej jest dla nas koszmarny. Przegraliśmy ją i potwornie drogo nas ta przegrana kosztowała. Straciliśmy niepodległość na pół wieku, połowę terytorium, kilka milionów obywateli, w tym olbrzymią część elit, które zostały okrutnie wymordowane. Przy maksimum wysiłku, który włożyliśmy w ten konflikt, osiągnęliśmy minimum efektu. Całe polskie bohaterstwo, cała polska krew wsiąkły w piach. Dlaczego tak się stało?
JB: Są tacy, którzy uważają, że Polska tę wojnę prawie wygrała. Bo była bardzo blisko zwycięstwa, a co za tym idzie, kalkulacje były dobre. Bo przecież na Zachodzie mogło być jeszcze piękniej! Część naszych elit miała naprawdę bardzo rozbudzone apetyty. Uważała, że po pobiciu Niemiec „odzyskamy” ziemie „piastowskie” nie tylko po Odrę i Nysę Łużycką. W planach było przecież jeszcze włącze nie do Polski całej wyspy Uznamu ujścia Odry. Ostatecz nie, jak wiadomo, komunistyczna Polska dostała tylko jej skrawek ze Świnoujściem. Mało tego, mówiono o włączeniu do państwa polskiego całych Prus Wschodnich, a więc również Królewca.
PZ: Królewiec dla Polski?
JB: Tak, z okolicami. Aż po Pregołę i Niemen.
PZ: Czyli de facto pod Kłaj pedę. To pomarzmy więc przez chwilę razem z naszymi ówczesnymi przy wódcami. Jak by dziś wyglądała Polska z Królewcem?
Źródła:
https://pandunia.pl/nadchodzi-iii-wojna-swiatowa-recenzja-ksiazki-jacek-bartosiak-piotr-zychowicz/
https://tube.likala.com/wojna-w-kosmosie-bartosiaka/
https://lubimyczytac.pl/dyskusja/199/26586/ile-czasu-zajmuje-mi-srednio-przeczytanie-ksiazki
ukraińska kontrofensywa jest politycznym wzmocnieniem dla tych państw, które dały się poznać jako adwokaci militarnego wzmacniania Kijowa. Ośrodki polityczne Europy Zachodniej prędzej czy później staną jednak w obronie swoich interesów. Nad Wisłą musimy przygotować się na dwie ofensywy, militarną na wschodzie, którą należy wspierać, i polityczną na zachodzie, którą musimy wygrać sami.
Manewr był od wieków podstawą działań wojennych. Zdolność do jego skutecznego wyprowadzenia pozwalała przełamywać fronty i odnosić sukcesy. Teraz, w czasach, kiedy używa się precyzyjnej broni artyleryjskiej i rakietowej, prowadzenie takich działań będzie trudniejsze, ale nie mniej potrzebne, o czym piszemy w pierwszej części tekstu z serii S&F Hero. „Nadchodzi zima. Część 1”
W poniedziałek podczas wizyty w Czechach kanclerz Olaf Scholz wygłosił przemówienie, w którym przedstawił swoją wizję reform, jakich potrzebuje Unia Europejska i Europa. Słowa niemieckiego kanclerza wybrzmiały w momencie, w którym przywództwo polityczne Berlina w Europie Środkowej topnieje w oczach, dlatego zasługują one na szczególną uwagę, którą też im poświęciliśmy. „Scholz w Pradze, Macron w Paryżu – czyli dwa Jowisze Europy. Część 1”
W sukurs Olafowi Scholzowi przyszedł kilka dni później prezydent Emmanuel Macron. W drugiej części artykułu Albert Świdziński omawia jego przemówienie, w którym zarysowana została francuska perspektywa europejskich stosunków międzynarodowych. „Scholz w Pradze, Macron w Paryżu – czyli dwa Jowisze Europy. Część 2”
Reformy Mariusza doprowadziły do podniesienia morale wśród żołnierzy. Zmiany dotyczące wynagrodzeń, sposobu organizacji i uzbrojenia oddziałów spowodowały, że armia mająca problemy z odpieraniem wrogich ataków znowu odzyskała zdolność zabezpieczenia interesów Rzymu. O reformach konsula Gajusza Mariusza piszemy w artykule „Reformy Mariusza, których (nie?) dokonał”.
W marcu ukazała się książka byłego australijskiego premiera Kevina Rudda. Publikacje tego autora zasługują zawsze na szczególną uwagę i nie inaczej jest z jego najnowszą publikacją, którą recenzujemy dla Państwa na łamach Strategy&Future. „Kevin Rudd, »The Avoidable War« (recenzja książki)”
Na zakończenie polecamy najnowsze wydanie politycznego i ekonomicznego podsumowania tygodnia, w którym przeczytają Państwo o problemach strefy euro, Gazpromie, Ukrainie i wielu innych sprawach. „Weekly Brief”