Wamdue Project – King Of My Castle (update)

“King of My Castle” to piosenka amerykańskiego producenta muzyki elektronicznej Chrisa Branna pod jego pseudonimem Wamdue Project, z wokalami Victorii Blackstone. Piosenka została pierwotnie wydana w 1997 roku jako utwór downtempo, ale stała się światowym hitem klubowym w 1999 roku, kiedy została zremiksowana przez producenta house Roya Malone’a i znalazła się na albumie Program Yourself z 1998 roku. Piosenka osiągnęła szczyt numer jeden na liście US Billboard Hot Dance Club Songs. Poza Stanami Zjednoczonymi, piosenka znalazła się na szczycie listy przebojów w Wielkiej Brytanii i osiągnęła szczyt w pierwszej dziesiątce listy przebojów w co najmniej 12 innych krajach, w tym w Danii, Francji, Niemczech, Holandii i Norwegii.

Tytuł i słowa piosenki nawiązują do teorii nieświadomości Sigmunda Freuda, która głosi, że ludzkie ego nie jest wolne i jest kontrolowane przez własne nieświadome id (patrz Id, ego i super-ego)[potrzebne cytaty] – według słów Freuda, “das Ich ist nicht Herr im eigenen Hause” (“ego nie jest królem własnego zamku”). Stąd też jeden z dwóch teledysków do piosenki składa się z materiału filmowego z filmu anime Ghost in the Shell z 1995 roku, gdzie ludzie z implantami cyborgów są kontrolowani wbrew ich woli przez hakera-przestępcę znanego w filmie jako “władca marionetek”.

“King of My Castle” został ponownie wydany w 2009 roku, ale był dostępny na YouTube od listopada 2008 roku i zawiera nowe remiksy autorstwa Rowalda Steyna, Mischy Danielsa i Armina van Buurena.


Chris Brann (ur. 25 marca 1972 r.) jest amerykańskim producentem muzyki elektronicznej i remikserem. Urodził się w Atlancie, w stanie Georgia. Brann znany jest z pracy pod pseudonimami Wamdue Project i Ananda Project.

Chris Brann nawiązał współpracę z DJ Deep C (Chris Clark) i Udoh (Chris Udoh) w 1994 r.[1] Trio zaczęło produkować wspólnie utwory pod nazwą Wamdue Kids, wydając EP-ki z muzyką house w wytwórni Kelli Hand Detroit – Acacia Records, zaczynając od 12-calowego “Wamdue Kids #1” w 1995 r.[2] Trio pozostało razem do 2000 r., wydając utwory pod nazwami Wam Kidz i Wambonix. Od tego czasu Brann pracuje sam jako producent, zatrudniając wokalistów i instrumentalistów w zależności od swoich potrzeb. Wokaliści Gaelle Adisson i Terrance Downs, w szczególności, są stałymi współpracownikami w wielu utworach Branna.

Podczas gdy nadal był związany z Clarkiem i Udoh, Brann zaczął produkować utwory na własną rękę, używając różnych nazw, z których najbardziej płodne to Wamdue Project, Ananda Project i P’Taah. Brann wspomniał, że uważa muzykę house za zbyt łatwą do tworzenia[3] i eksperymentował tworząc muzykę z wpływami wielu podgatunków muzyki elektronicznej, takich jak deep house, downtempo, techno i drum and bass.[4]

Chris Brann jest bardziej znany z hitu “King of My Castle”, wydanego w 1997 roku pod nazwą Wamdue Project.[4] Pierwotnie wyprodukowany przez Branna jako utwór downtempo, osiągnął światową sławę dzięki remiksowi Roya Malone’a w formie house. “King of My Castle” sprzedał się w dwóch milionach egzemplarzy na całym świecie i jest podobno najlepiej sprzedającym się singlem w historii wytwórni Strictly Rhythm,[5] jak również znalazł się na szczycie list przebojów w Wielkiej Brytanii i w pierwszej dziesiątce list przebojów w krajach takich jak Dania, Francja i Niemcy w 1999 r.[4] Kolejny singiel Wamdue Project, “Where Do We Go”,[4] trafił na dziewiątą pozycję na liście przebojów Hot Dance Music/Club Play w 1998 r. Jeszcze jeden singiel (“You’re The Reason”) odniósł sukces w Niemczech i Wielkiej Brytanii, w niższych rejonach listy przebojów (nr 55) i (nr 39). Reedycja “King of My Castle” z 2000 roku, z nowymi remixami, trafiła na pierwsze miejsce w następnym roku.[4]

Wamdue Project pojawił się na wstępnej liście nominacji dla “Best British Newcomer”,[6] na 2000 Brit Awards, zanim zakłopotani organizatorzy zostali zmuszeni do wycofania nominacji ze względu na amerykańskie obywatelstwo Branna.[citation needed]