wojna w kosmosie bartosiaka

Źródło: https://pandunia.pl/wojna-w-kosmosie-przewrot-w-geopolityce-recenzja-ksiazki-jacek-bartosiak-george-friedman/

https://w.bibliotece.pl/blog/entry/21030

https://linktr.ee/PUAPanda

do przyspieszenia toczącej się rywalizacji mocarstw przyczyniają się tąpnięcia światowej gospodarki. Wydarzenia, jakie mają miejsce na rynkach światowych, często pozwalają ocenić, w jakim kierunku zmierzają najwięksi z graczy. Obecnie ekonomia wespół z bezpieczeństwem i polityką wyraźnie przygotowują się na okres burz i zawirowań. Staramy się opisywać dla Państwa tę rzeczywistość, jednocześnie prognozując nadchodzące wydarzenia.

Wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie otworzyła nowy rozdział w rywalizacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. W Strategy&Future jesteśmy zdania, że nadchodzące lata będą czasem bardzo niebezpiecznej i ostrej walki w wielu domenach. O nadchodzącej wojnie skalowalnej piszemy w tekście „Skalowalna wojna światowa, która przed nami”.

Konsekwencje ostatnich wydarzeń wokół Tajwanu są trudne do przecenienia. Rozmawiamy o działaniach USA, reakcji Pekinu oraz perspektywie najbliższych miesięcy, które mogą stać się początkiem nowego, jeszcze bardziej niebezpiecznego okresu rywalizacji mocarstw. „Jacek Bartosiak i Albert Świdziński o kryzysie wokół Tajwanu oraz groźbie wojny na dwa fronty (Wideo)”

Wielokrotnie na łamach Strategy&Future mówiliśmy, że wojna na Ukrainie jest pierwszą, w której kosmos jest wykorzystywany w taki sposób, w jaki będzie miało to miejsce w wojnach przyszłości. Takiego samego zdania jest Brandon Weichert, z którym rozmawiamy również o przestrzeni kosmicznej jako pierwszym polu przyspieszającej rywalizacji na linii Waszyngton – Pekin. „Jacek Bartosiak and Brandon Weichert talk about the coming world war and its opening salvos in space”

Publikujemy kolejny artykuł z serii, w której opisujemy, jak w polskich siłach lotniczych obecna była przez lata PRL kwestia broni jądrowej. Sprawa ta jest mało znana obecnie, a pozwala nieco inaczej spojrzeć na kwestię potencjalnej obecności naszego kraju w programie Nuclear Sharing. „Broń atomowa w lotnictwie polskim. Część 2: Naddźwiękowe samoloty myśliwsko-bombowe Suchoj Su-7 (kod NATO: „Fitter-A” oraz „Moujik”)”

Wojna ewoluuje w każdym ze swoich obszarów, również w domenie powietrznej. Lotnictwo, tak jak pozostałe rodzaje sił zbrojnych, musi się dostosować do zmieniającej się rzeczywistości. Rozmawiamy o tym z izraelskimi ekspertami, którzy tłumaczą, w jakim kierunku będzie kształtowało się lotnictwo i jak należy się na te zmiany przygotować. „Jacek Bartosiak talks to Assaf Heller and Omer Dank from Israel on the future of the modern airwarfare (Video)”

Historia pozwala wyciągać wnioski na przyszłość. W Strategy&Future staramy się przybliżać istotne momenty z historii Polski, które pomagają zrozumieć prawidłowości rządzące od lat polityką tego regionu oraz szukać sposobów na budowanie przewag pomiędzy sąsiadami. „Jacek Bartosiak i Michał Tomaszewski rozmawiają o przebiegu wojny o sukcesję polską w XVIII wieku (Wideo)”

W ramach cotygodniowych recenzji polecamy Państwa uwadze dwie książki dotyczące architektury Izraela. Pozycje te są o tyle ciekawe, że poza samym spojrzeniem czysto architektonicznym oferują również wgląd w polityczne, społeczne, a nawet i wojskowe aspekty izraelskiego budownictwa. „Architekci, architektura, urbanistyka i polityka Izraela”

W tradycyjnym podsumowaniu tygodnia oferujemy wgląd nie tylko w najważniejsze wydarzenia polityczne i wojskowe, ale również gospodarcze i ekonomiczne. Dlatego też w ostatnim wydaniu przeczytają Państwo m.in. o Tajwanie, Ukrainie, Wall Street i sytuacji gospodarczej w Europie. „Weekly Brief”

wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie była trudnym do przecenienia momentem trwającej już od dłuższego czasu rywalizacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Zdaniem części komentatorów w Pekinie odczytuje się ją jako upadek obowiązującego od lat status quo wyspy.

W Strategy&Future również jesteśmy zdania, że wizyta spiker Izby Reprezentantów otwiera nowy rozdział rywalizacji. Rozpoczyna się okres wojny w wielu domenach. Gęstość powiązań pomiędzy największymi mocarstwami oraz fakt istnienia broni jądrowej powodują jednak, że będzie to wojna skalowalna.

Chociaż najbardziej odczuwalna będzie zapewne w regionie Pacyfiku, to ze względu na to, że stawką w grze jest cała Eurazja, również Europa będzie doświadczała jej skutków. Niesłabnące nastroje rewizjonistyczne w Rosji zapewne nasilą się w momencie, w którym Waszyngton będzie zmuszony w większej mierze skupić się na Chinach.

Dlatego też tak ważne jest, abyśmy w Polsce zrozumieli, jak taka strukturalna, skalowalna wojna będzie wyglądać. Dla jej przetrwania mniejsze znaczenie będzie miała liczba żołnierzy, a większe siła i odporność państwa. Wojny kinetycznej nie można oczywiście wykluczyć, sama armia nie będzie jednak już rozwiązaniem nadchodzących problemów.

Na naszej stronie opublikowaliśmy artykuł, w którym tłumaczymy charakter nadchodzącego konfliktu oraz to, czego możemy się po nim spodziewać nad Wisłą. Otwieramy do niego dostęp dla wszystkich Państwa. Uważamy, że jego lektura pozwoli zrozumieć nadchodzące wydarzenia oraz skuteczniej wymagać od decydentów potrzebnych działań. Zachęcamy również do wykupienia subskrypcji naszej strony oraz do zachęcania do tego innych. „Skalowalna wojna światowa, która przed nami”

we wtorek Jan Petrucci przedstawił – w tekście będącym pierwszym w serii – zarys problematyki i historię prowadzenia operacji wojskowych w terenie zurbanizowanym, które, czego najnowszym przykładem jest wojna na Ukrainie, są kluczowym elementem prowadzenia działań zbrojnych, zarówno regularnych, jak i niekonwencjonalnych. Jan Petrucci Walka w środowisku zurbanizowanym. Projekt Urban Warfare. Część 1.

W środę mogli Państwo przeczytać kolejny tekst Jakuba Marszałkiewicza o polskich samolotach zdolnych przenosić broń jądrową. Tym razem Autor przedstawił charakterystykę samolotów Su-20 oraz Su-22. Jakub Marszałkiewicz Broń atomowa w lotnictwie polskim. Część 3: Samoloty myśliwsko-bombowe o zmiennej geometrii skrzydeł Suchoj Su-20 oraz Su-22.

W piątek zwyczajowo na łamach Strategy&Future opublikowaliśmy recenzję książki; tym razem Jan Maciejewski przedstawił „Porwanie Europy” Sándora Máraiego, będącą swego rodzaju epikryzą Europy, spisaną – jak to z epikryzami bywa – niedługo po zakończeniu trawiącej ją niemal śmiertelnej choroby. Jan Maciejewski Moje kondolencje, Zachodzie. O „Porwaniu Europy” Sándora Máraiego.

Tego samego dnia Jacek Bartosiak przeczytał swój opublikowany tydzień wcześniej esej zatytułowany O skalowalnej wojnie, która przed nami.

Sobota to natomiast cotygodniowy Weekly Brief.

Zachęcamy do lektury materiałów opublikowanych w ostatnim tygodniu na Strategy&Future.

Wtorkowy artykuł pióra Alberta Świdzińskiego jest próbą zastanowienia się, jak wyglądałoby środowisko międzynarodowe Polski, gdyby Rosjanom udało się zdobyć Kijów na początku wojny. Są to rozważania tyleż kontrfaktyczne, co godne uwagi – bo wojna jeszcze trwa, a jej wyniku nie możemy przewidzieć. Albert Świdzinski O krok od. O krok przed?

W czwartek opublikowaliśmy tekst Jakuba Marszałkiewicza, stanowiący porównanie zdolności ukraińskiego lotnictwa w 1991 roku i trzydzieści jeden lat później – w 2022 roku. Warto wspomnieć, że zdaniem autora ukraińskie siły zbrojne w 1994 roku dysponowały łącznie około 3000 statków powietrznych w aktywnej służbie. O ambitnych planach Ukraińców, o tym, dlaczego nie zostały one ostatecznie zrealizowane, i tym, jakie perspektywy rysują się przed ukraińskimi Siłami Powietrznymi pisze Jakub Marszałkiewicz Lotnictwo bojowe Ukrainy w roku 1991 oraz 2022.

Również w czwartek zamieściliśmy nagranie rozmowy pomiędzy Antonim Opalińskim, a Albertem Świdzińskim, będącego omówieniem wszystkiego tego, co wydarzyło się wokół Tajwanu po wizycie Nancy Pelosi. Gry wojenne, wola walki i rzeczywistość. Albert Świdziński i Antoni Opaliński rozmawiają o sytuacji wokół Tajwanu (Wideo).

Piątek to jak zawsze recenzja książki. Tym razem Maciej Żuczkowski bierze na tapetę „Anarchię” Williama Dalrymple’a. Jak pisze autor recenzji, książka jest opowieścią przede wszystkim o wydarzeniach rozgrywających się na subkontynencie indyjskim w okresie tzw. anarchii (stąd tytuł książki), której ramy czasowe wyznaczają: powrót do Indii Roberta Clive’a w 1755 r. i zajęcie Delhi przez generała Gerarda Lake’a we wrześniu 1803 r. Jest również „Anarchia” próbą odpowiedzi na pytanie, jak to było możliwe, że firma kupiecka (korporacja) z siedzibą w niepozornym budynku w Londynie zdołała w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat zastąpić imperium Mogołów i objąć władzę nad subkontynentem indyjskim. Zachęcamy do lektury recenzji Macieja Żuczkowskiego „Anarchia. Niepowstrzymany rozkwit Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej” Williama Dalrymple’a (recenzja książki).

Sobota – to jak zawsze – Weekly Brief. Weekly Brief 20–26.08.2022

odparcie przez ukraińską armię pierwszej fazy rosyjskiej ofensywy spowodowało, że całkowitym niepowodzeniem zakończyła się planowana na Kremlu strategia szybkiego i szokowego przejęcia władzy nad krajem. O prawdopodobieństwie takiego biegu zdarzeń nie można jednak zapominać, bo fakt, że przez pewien czas był to najbardziej prawdopodobny scenariusz, powinien dać do myślenia naszym planistom i decydentom.

Działania europejskich państw w pierwszych dniach wojny pozwalają również zobaczyć, co w obliczu rozpoczętego właśnie konfliktu było postrzegane w kategoriach żywotnych interesów, a co aktualnie nie jest już tak wyraźnie komunikowane, gdyż w obecnej fazie wojny układ polityczny wymusza głośne wspieranie walczącej Ukrainy.

Radość z tego, że nie ziścił się najgorszy dla Ukrainy i dla nas scenariusz, nie może jednak przyćmić faktu, że wojna wciąż trwa, a jej ostateczny wynik jeszcze długo nie będzie możliwy do przewidzenia. Pewne na ten moment jest jedynie to, że interesy głównych graczy pozostają niezmienne.

Dlatego też zadając sobie pytanie o to, czy nie byliśmy kilka miesięcy temu o krok od tragedii, która drastycznie pogorszyłaby naszą sytuację bezpieczeństwa, nie możemy zapominać, że sytuacja wciąż może się zmienić, a wojna, choć w tym momencie tak to nie wygląda, może zakończyć się wynikiem korzystnym dla Federacji Rosyjskiej.

Patrząc na wydarzenia rysujące się na horyzoncie najbliższych miesięcy oraz na sytuację w innych regionach świata, można wręcz powiedzieć, że rozstrzygająca faza wojny na Ukrainie jest jeszcze przed nami. O tym właśnie piszemy w artykule „O krok od. O krok przed?”. Przekazujemy go Państwu za darmo, jednocześnie zachęcając do subskrypcji naszej strony internetowej, na której otrzymują Państwo dostęp do treści niepublikowanych w wolnym dostępie oraz na kanale Strategy&Future w serwisie YouTube.

w wielu europejskich krajach ceny energii zaczynają już wpływać na nastroje społeczne i poziom poparcia dla walczącej Ukrainy. Najbliższe miesiące okażą się niezwykle istotne gdyż Kijów próbujący prowadzić kontrofensywę będzie musiał równolegle toczyć dyplomatyczną walkę o kolejne transze wsparcia wojskowego i finansowego z Zachodu.

Pół roku minęło od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę. Wraz z zespołem Strategy&Future staramy się podsumować wydarzenia za naszą wschodnią granicą oraz działania państw zachodnich. Podejmujemy się również próby prognozy wypadków w najbliższych miesiącach, ze szczególnym uwzględnieniem nadchodzącego sezonu grzewczego i wciąż niespokojnej sytuacji na Pacyfiku. „Jacek Bartosiak i zespół S&F. Co się wydarzy w przyszłości – ocena sześciu miesięcy wojny na Ukrainie (Wideo)”

Sztuczna inteligencja bez wątpienia należy do grona technologii, które już niedługo będą podstawą funkcjonowania wielu urządzeń, zarówno tych cywilnych jak i wojskowych. Jej rozpowszechnienie będzie decydowało o stopniu rozwoju państw. Dlatego przyjrzeliśmy się polskiemu rynkowi wydawniczemu aby zobaczyć na ile temat AI jest obecny w naszym kraju. „Sztuczna inteligencja w wybranych polskojęzycznych publikacjach”

Wojna na Ukrainie stała się prawdziwym sprawdzianem teoretycznych założeń dotyczących wojskowości i pola walki, jakie były wypracowywane w ostatnich latach. Po sześciu miesiącach walk w Strategy&Future uważamy, że należy rozpocząć dyskusję na temat tego jakie wnioski płyną z prawdziwego starcia z siłami Federacji Rosyjskiej. „Jacek Bartosiak – wojskowe podsumowanie 6 miesięcy wojny na Ukrainie (Wideo)”

Nie przestajemy na naszej stronie zajmować się tematami kosmicznymi. Kończąc czas wakacyjnego rozluźnienia polecamy Państwu książkę będącą biografią Elona Muska. Opisuje ona dzieciństwo miliardera, jego pierwsze kroki w biznesie, etykę pracy oraz narodziny pomysłu na słynną dzisiaj na cały świat firmę SpaceX. „Jacek Bartosiak recenzuje książkę Ashlee’go Vance’a o Elonie Musku (Wideo)”

Mało jest w Polsce pisarzy, którzy w tak dojrzały i odpowiedzialny sposób pisali o wojnie, jej konsekwencjach dla zwykłych polaków i całego państwa jak Józef Mackiewicz. Na łamach Strategy&Future piszemy o jednej z ważniejszych publikacji autora, powieści „Lewa wolna”. „Panowie, tego wszystkiego mogłoby nie być! O „Lewej wolnej” Józefa Mackiewicza (recenzja książki)”

Rosja wstrzymująca dostawy gazu do Europy, ataki hakerskie w Czarnogórze oraz problemy na rynku mikroprocesorów to jedynie część wydarzeń o jakich piszemy w najnowszym podsumowaniu wydarzeń tygodnia, który znajdą Państwo pod tym linkiem: „Weekly Brief”.

———

w momencie, w którym Europa coraz bardziej martwi się złymi perspektywami gospodarczymi, a Rosja słabnie, walcząc na wschodzie Ukrainy, państwa Azji dają kolejny dowód tego, że są już odrębnymi ośrodkami siły. Zarówno tej politycznej, jak i ekonomicznej. To właśnie takie wydarzenia powinny uzmysławiać nam, jak priorytetowym kierunkiem dla Stanów Zjednoczonych będzie za kilka lat Pacyfik, a jakie znaczenie będzie miała Europa.

Wydaje się, że ogłaszane ostatnimi czasy reformy polskiego wojska zmierzają w kierunku utworzenia sił zdolnych do prowadzenia aktywnej obrony. W realiach współczesnych wojen, szczególnie dla państw takich jak Polska, manewr będzie miał szczególne znaczenie. O jego zastosowaniu piszemy w najnowszym tekście z serii S&F Hero. „Nadchodzi zima. Część 2”

Ostatnie sukcesy Ukrainy na froncie spowodowały, że na kilka tygodni przed nadejściem w Europie sezonu grzewczego Kijów uzyskał ważne argumenty polityczne. Dlatego też wraz z całym zespołem Strategy&Future omawiamy konsekwencje strategiczne ukraińskiej kontrofensywy. „Jacek Bartosiak i zespół S&F – lekcje z wojny na Ukrainie: obserwacje z ofensywy ukraińskiej (Wideo)”

Działania Ukrainy spowodowały duże poruszenie w rosyjskich elitach politycznych. To, co dzieje się w rosyjskich kręgach władzy, ma bezpośrednie znaczenie dla sytuacji na froncie. W rozmowie z Antonim Opalińskim ekspert S&F Marek Budzisz omawia sytuację polityczną w obu walczących ze sobą państwach. „Marek Budzisz i Antoni Opaliński rozmawiają o ostatnich sukcesach wojsk ukraińskich (Wideo)”

W minionym tygodniu opublikowaliśmy również rozmowę z amerykańskim ekspertem zajmującym się nowymi technologiami i sztuczną inteligencją na polu walki. Nasz gość Paul Scharre jest również wiceprezydentem w Center for a New American Security. „Jacek Bartosiak talks to Paul Scharre about AI on the future battlefield (Video)”

Wojna na Ukrainie nie spowodowała, że przestaliśmy śledzić wydarzenia, jakie mają miejsce w Państwie Środka. O ostatnich tygodniach w Chinach, pandemii, dyplomacji i nadchodzącym zjeździe KPCh rozmawiamy z prof. Bogdanem Góralczykiem. „Jacek Bartosiak rozmawia z Bogdanem Góralczykiem o tym, co się dzieje w Chinach (Wideo)”

W ramach cotygodniowych recenzji tym razem chcieliśmy polecić Państwu książkę Marka A. Cichockiego. Autor opisuje w niej ostatnie dwieście lat, w których to chcący końca historii Zachód musiał się mierzyć z idącą na przekór trendom Polską. „Źródła możliwej nadziei. O „Początku końca historii” Marka A. Cichockiego”

Miniony tydzień obfitował w wydarzenia. W najnowszym wydaniu podsumowania tygodnia przeczytają Państwo o USA i problemach z inflacją, o Niemczech, o Chinach oraz o wielu innych wydarzeniach i państwach Europy i Azji. „Weekly Brief”